Zrównoważony rozwój ze wsparciem ekspertów. Ostatni dzwonek na wypracowanie procedur ESG

Partnerem publikacji jest Envirly
opublikowano: 2024-04-07 00:00
zaktualizowano: 2024-04-07 23:00

Raportowanie wskaźników zrównoważonego rozwoju to temat, który spędza sen z powiek polskim przedsiębiorcom. Wprowadzenie w styczniu unijnej dyrektywy CSRD oznacza, że będzie on dotyczył nie tylko największych firm w Europie, ale i mniejszych podmiotów. Czasu na wypracowanie odpowiednich procedur i uniknięcie kar jest coraz mniej, jednak z pomocą przychodzą tu eksperci od raportowania i analizy czynników ESG.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Wprowadzenie dyrektywy CSRD ma na celu ułatwienie porównywania czynników ESG (z ang. environmental, social, governance) pomiędzy organizacjami i sektorami, poprzez ich ujednolicenie. Raportowanie nie tylko ułatwi współpracę między podmiotami w łańcuchu dostaw, ale także wzmocni ich pozycję i wiarygodność w oczach banków, inwestorów oraz kontrahentów.

Raport zrównoważonego rozwoju będzie badany przez biegłego rewidenta, podobnie jak sprawozdanie finansowe. Nieoficjalnie mówi się, że konsekwencje będą analogiczne do tych za niedopełnienie informacji w sprawozdaniu finansowym, co może prowadzić do grzywny lub kary pozbawienia wolności do lat 2 lub do obu tych kar zastosowanych łącznie.

Duzi, ale i mali – powiązania między kontrahentami. Kogo dotyczą regulacje bezpośrednio, a kogo pośrednio?

Dyrektywa CSRD, choć bezpośrednio obejmuje około 4 tys. największych przedsiębiorstw, pośrednio dotyczyć będzie nawet miliona firm w samej Polsce. W praktyce oznacza to, że raportowanie zrównoważonego rozwoju będzie wymagane pośrednio także od innych przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, jeśli współpracują z podmiotami, które raportować muszą. W efekcie zarówno duzi, jak i mali będą zobowiązani do raportowania ESG. Podejście do zrównoważonego rozwoju staje się więc równie istotnym czynnikiem wpływającym na strategie firm oraz relacje biznesowe jak cena czy jakość usług.

– To stawia przed mniejszymi biznesami dodatkowe wyzwania – spełnienie wymogów raportowania oczekiwanych przez większych kontrahentów już teraz może wymagać wdrożenia polityki oraz zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju na wysokim poziomie. Przedsiębiorstwa nieobjęte bezpośrednio regulacjami również powinny aktywnie reagować na nowo wprowadzone normy, by nie martwić się o przyszłe relacje z dużymi partnerami – podkreśla Mateusz Masiak, CEO & co-founder Envirly, narzędzia wspomagającego m.in. raportowanie ESG.

Wpływ dyrektywy odczują firmy w każdym sektorze. Przedstawianie raportów oraz strategii związanych z ESG już wkrótce stanie się normą, a niekiedy wręcz warunkiem przy nawiązywaniu nowych współprac. To sprawia, że firmy, które efektywnie zarządzają ryzykiem związanym z aspektami środowiskowymi, społecznymi i ładem korporacyjnym, często są postrzegane jako bardziej stabilne i zdecydowanie bardziej perspektywiczne w ujęciu długoterminowym.

100 wskaźników i 1000 punktów informacyjnych – jak pozyskać dane do raportowania?

W ramach sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dane mają być raportowane przez podmioty ze wszystkich sektorów. Przyjęte standardy ESRS (ang. European Sustainability Reporting Standards, Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju) określają ponad 100 wskaźników ESG, co przekłada się na 1000 punktów informacji. Mimo że niektóre z nich, np. struktura wiekowa pracowników, mogą wydawać się stosunkowo proste do raportowania, inne wymagają znacznie więcej danych, zaangażowania oraz wiedzy, np. obliczenie śladu węglowego, określenie ryzyka i szans klimatycznych czy wprowadzenie polityki zakupowej nastawionej na odpowiedzialność społeczną i środowiskową.

Do stworzenia strategii, raportu i planu działań potrzeba bardzo wielu informacji, które są ukryte w różnych systemach i miejscach w organizacji. Działy procurence, HR, środowisko, administracja, sprzedaż, compliance, prawny, zarząd, finanse – to tylko niektóre, które posiadają informacje i dane niezbędne do spełnienia regulacji.

Przygotowanie raportów, szczególnie w pierwszej fazie przy tzw. analizie podwójnej istotności, wymaga zaangażowania nie tylko firmy, lecz również pozostałych podmiotów z całego łańcucha dostaw. To sprawia, że pozyskanie informacji od klientów, dostawców, inwestorów, pracowników, a także instytucji publicznych i pozarządowych staje się znacznie bardziej czasochłonne i wymaga podjęcia dodatkowych działań operacyjnych.

Zebrane już dane należy przetworzyć, dokonać ich analizy, a w ostatnim kroku wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. W przypadku licznych informacji i tysięcy arkuszy kalkulacyjnych proces ten może okazać się niezwykle skomplikowany. Z pomocą w sprostaniu temu wyzwaniu przychodzą jednak zaprojektowane z myślą o wymogach raportowania narzędzia.

Klucz do sukcesu to skuteczny proces agregacji danych i narzędzia ułatwiające proces automatyzacji zarządzania danymi. Platforma Envirly, czyli kompleksowe wsparcie w ESG

Jednym z narzędzi oferujących holistyczne podejście do raportowania danych zrównoważonego rozwoju jest Envirly, polska firma technologiczna oferująca innowacyjną platformę do zarządzania zrównoważonym rozwojem, śladem węglowym organizacji i produktów. Z usług ich rozwiązania korzystało już ponad 200 organizacji w Polsce i za granicą. Jednym z inwestorów Envirly jest Bank BNP Paribas, a firma cieszy się zaufaniem wśród topowych organizacji, takich jak OTCF, Compensa Insurance, RBB Stal, AmRest.

— Mierzenie i ograniczanie śladu węglowego to nie tylko obowiązek wobec środowiska i przyszłych pokoleń, ale także biznesowa konieczność. Podejmowane od lat działania regulacyjne mające na celu ograniczenie emisji CO2 sprawiają, że staje się ono coraz powszechniejszym obowiązkiem dla firm. Przekłada się na konkurencyjność biznesową, dalszy rozwój, ułatwia pozyskiwanie finansowania i wpływa na wizerunek przedsiębiorstw. Do niedawna dotyczyło to tylko największych firm, ale niebawem stanie się koniecznością także dla tych mniejszych, jeśli nie będą chciały wypaść z łańcuchów dostaw. Dlatego postrzegamy platformę Envirly, która umożliwia proste obliczenia śladu węglowego nawet firmom, które nie wiedzą, jak się za to zabrać, za bardzo przyszłościowe przedsięwzięcie. Jako Bank Zielonych Zmian chętnie wspieramy jej rozwój — mówi Jarek Rot, dyrektor wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju i Chief Sustainability Officer w Banku BNP Paribas.

– Nowoczesne firmy, które chcą sprawnie i zarazem zgodnie z regulacjami i wytycznymi przygotować raport ESG, korzystają z automatycznych rozwiązań wspierających zarządzanie danymi i strukturą organizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa efektywnie, bez straty czasu na przeglądanie setek maili i dokumentów, są w stanie zmapować dane w organizacji i łańcuchu dostaw. W Envirly nasi klienci mają też dostęp do najlepszych na rynku ekspertów ESG, którzy prowadzą ich przez cały proces raportowania – podsumowuje Weronika Czaplewska, VP & co-founder Envirly.

Envirly posiada kompleksowy system zgodny ze standardem ESRS, protokołem GHG (Greenhouse Gas Protocol), czyli globalnego standardu służącego do pomiaru i zarządzania emisjami gazów cieplarnianych oraz normą ISO 14067, która zawiera wytyczne dotyczące ilościowego określania emisji gazów cieplarnianych na poziomie produktu. Narzędzie wciąż się rozwija, aby kompleksowo odpowiadać na wymagania określane regulacjami. Dzięki opracowanej przez Envirly technologii tworzenie struktur dostępów oraz poziomu odpowiedzialności dla korzystających z ich usług firm staje się znacznie łatwiejsze, a samo raportowanie nie budzi już takich obaw.

Rozwiązanie Envirly jest dostosowane zarówno do grup kapitałowych, jak i mniejszych organizacji. Platforma umożliwia przedsiębiorcy stałe śledzenie i analizowanie wpływu firmy na środowisko, tworzenie raportów niefinansowych, a także podejmowanie działań dekarbonizacyjnych nakierowanych na zieloną transformację, przy jednoczesnym generowaniu pozytywnego ekonomicznego zwrotu z inwestycji.

Skontaktuj się z Envirly

Sprawdź, czy regulacje zrównoważonego rozwoju dotyczą także twojej firmy.

[email protected]