Startupy pozytywnego wpływu na środowisko

Partnerem publikacji jest Huawei
opublikowano: 2024-04-18 16:08

Laureaci konkursu organizowanego przez Huawei Polska i Startup Academy dali prawdziwy popis innowacyjności w dziedzinie zielonej energii.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Do tegorocznej, czwartej edycji konkursu Huawei Startup Challenge spośród licznych zgłoszeń, do kolejnego etapu dostało się 20 startupów. Na finałową galę zaproszono już tylko 10 najlepszych zespołów. Ich przedstawiciele w dynamiczny i zwięzły sposób zaprezentowali swoje projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Skąd taka tematyka?

– Specjaliści przewidują, że do 2050 r. temperatura na świecie może wzrosnąć o 2 stopnie Celsjusza. Jeśli to nastąpi, ekstremalne susze będą występować dwa razy częściej niż przed erą przemysłową. Oznacza to, że musimy już teraz podjąć działania, aby przeciwdziałać zmianom klimatu. Kluczem do odciążenia środowiska i spowolnienia tempa zmian klimatycznych jest zielona energia, która bez wątpienia jest przyszłością naszej planety – tłumaczył Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Huawei Startup Challenge 4

Laureaci konkursu pokazali, że potrafią efektywnie odpowiedzieć na stawiane przed nimi wyzwania. Tytuł zwycięzcy przypadł Instytutowi Optymalizacji Technologii, który zaimponował unikatowym projektem pływającej elektrowni wodnej. Drugą pozycję zajął WindTAK, twórca technologii pozwalającej na wydłużenie cyklu życia turbin wiatrowych. Na trzecim miejscu uplasował się Kuuler, który z sukcesem rozwija systemy chłodzące m.in. galerie handlowe i centra danych. Nagroda publiczności, ufundowana przez Nextbike – partnera inicjatywy, trafiła do W2H2 za opracowanie reaktora, który umożliwia bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu i wodoru.

– Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim zwycięzcom 4. edycji Huawei Startup Challenge, w tym roku odbywającej się pod hasłem #TechForGreenEnergy. Jest to nie tylko ich osobisty sukces, ale i korzyść dla naszej planety. Cieszymy się, że po raz kolejny w ramach konkursu możemy wspierać ambitnych przedsiębiorców w ich działaniach na rzecz dobra wspólnego. Ta misja nabiera szczególnego znaczenia w świetle obchodzonego w tym roku 20-lecia Huawei w Polsce – mówi Ryszard Hordyński, gratulując triumfatorom konkursu innowacyjności i dziękując za zaangażowanie w budowę zrównoważonej przyszłości.

Wysoki poziom projektów

Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, bo wszystkie prezentowane technologie zasługują na uznanie. Teraz skupimy się na niektórych z tych innowacyjnych przedsięwzięć. Jednym z wyzwań energetyki odnawialnej jest jej zależność od warunków atmosferycznych, co może prowadzić do nadmiarowej lub niewystarczającej produkcji energii. Z problemem tym mierzą się firmy ALVA Technologies i EcoReg, których domeną jest magazynowanie energii. Nadwyżki prądu są gromadzone w bateriach w czasie nadprodukcji i wykorzystywane, gdy zapotrzebowanie rośnie. Firma Nanosci zaprezentowała natomiast innowacje wykorzystujące alternatywne źródła energii, w tym wodór, do którego niewątpliwie będzie należeć przyszłość. Technologie wykorzystujące ten pierwiastek prawdopodobnie staną się kluczowym sposobem na magazynowanie nadwyżek energii oraz ich wykorzystanie w procesach produkcyjnych.

Innowacje wprowadza również firma Appartme, oferująca systemy automatyki mieszkaniowej, które pozwalają kontrolować oświetlenie, ogrzewanie i wykorzystanie energii elektrycznej poprzez aplikację mobilną lub funkcje dostępne w hotelach. Kolejnym ciekawym projektem jest urządzenie do autonomicznej akwizycji danych środowiskowych, które wykorzystuje zaawansowane algorytmy i oferuje modułową, uniwersalną konstrukcję.

OZE górą

Jaka jest szansa, że technologie stworzone przez uczestników Huawei Startup Challenge zostaną przyjęte dobrze przez biznes, samorządy i państwa? Przemawia za tym m.in. rosnąca popularność OZE, które – według danych Agencji Rynku Energii – stanowią już ponad 43 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce, osiągając 66,4 GW. Dominującym segmentem w tej kategorii jest fotowoltaika, z mocą zainstalowaną wynoszącą 16,9 GW na koniec ubiegłego roku w porównaniu do 12,1 GW rok wcześniej. Kolejne znaczące miejsce zajmuje energetyka wiatrowa na lądzie – 9,3 GW w roku 2023 wobec 8,1 GW w 2022 r. Nadchodzące lata zapowiadają się w tej dziedzinie obiecująco, szczególnie dzięki takim startupom jak te, które wzięły udział w inicjatywie Huawei Polska.

Patronat honorowy nad konkursem Huawei Startup Challenge objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a także organizacje takie jak Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan i Teraz Polska. W roli partnerów honorowych wystąpili Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike.

Startup Academy

Startup Academy to organizacja wspierająca: młodych przedsiębiorców, którzy chcą wystartować i rozwinąć własny biznes, samorządy, które są gotowe lokalnie szerzyć przedsiębiorczość wśród młodych ludzi oraz duże firmy, które chcą zwiększyć efektywność swoich działań oraz generować innowacje stosując narzędzia, metody i  techniki startupowe. Firma organizuje wydarzenia otwarte, szkolenia, mentoringi i programy akceleracyjne przygotowując startupy do kontaktu z inwestorami.

Huawei

Huawei to światowy lider w dostarczaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jako globalny lider w branży ICT, firma zaangażowana jest w tworzenie połączonego i w pełni inkluzywnego świata cyfrowego, w którym dostęp do technologii będzie mieć każdy. Już od 4 lat Huawei Polska nagradza polskie startupy pozytywnego wpływu, aby ich nowatorskie rozwiązania mogły przyczyniać się do ulepszania współczesnego świata. Firma od 20 lat wspiera transformację cyfrową w Polsce, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju branży telekomunikacyjnej.